14. Növény kisokos nyuszik számára – kerti „gazoktól” a gyógynövényekig

Növény kisokos nyuszik számára – kerti gazoktól a gyógynövényekig

Feldobnád egy kicsit kedvenced étrendjét, vagy szeretnéd, ha izgalmasabbnak találná a szénát? Esetleg jutalmaznád valami finommal? Tedd mindezt természetesen, gyógynövénnyel! Eláruljuk, mely növényeket adhatod biztonsággal, és melyikkel érdemes vigyáznod!

Mint azt korábban már meséltük facebook posztunkban, a hétvégén tanulmányi túrán vettünk részt, ahol megtanulhattuk, mennyi kincset is rejt egy érintetlen mező szőrös kis kedvenceink számára. A számtalan különböző gazról, amelyeket kertünkből kigyomlálnánk, kiderült: törpenyuszik számára egészséges finomságok. Lássuk, melyek ezek!

Vigyázz, honnan szerzed!

Nagyon fontos leszögeznünk, hogy a különböző mezei növények és virágok mit sem érnek, ha forgalmas autóút káros gázainak és folyadékjainak kitett talajban nőnek, vagy, ha kutyák és macskák által sűrűn látogatott területről származnak. Ezeket a növényeket sűrű erdők tisztásairól, nagy legelőkről, dombos-rétes vidékekről, azoknak is inkább a közepéről érdemes szedni.

Fűszernövényeket és növényzöldeket akkor adj a nyuszidnak, ha azt te magad termesztetted, vagy valamelyik családtagod, esetleg bizonyíthatóan BIO területről származik. A különböző növényvédő szerek ugyanis, amelyekkel az emberi fogyasztásra alkalmas fűszernövényeket és leveszöldségeket védik a kártevőktől, egy törpenyúl számára halálos mérget tartalmaznak. Míg nekünk, embereknek ez a mennyiség évekig tartó fogyasztás esetén sem kottyan meg, addig egy nyuszi számára hónapok alatt megvan a baj. Ezek a káros hatások leginkább a vesét, a májat és a lépet, ritkán a szív- és érrendszert érintik.

Növény kisokos nyuszik számára – kerti gazoktól a gyógynövényekig
Jó levegő, zöld növények, friss illatok. Irány a szabadba!

Egészséges finomságok

Növény és növény közt is van különbség, leginkább az élettani hatásaiban. Vannak olyan növények, amelyek kis mennyiségben jótékony hatással bírnak a nyúl emésztőrendszerére, nagy mennyiségben azonban káros hatásaival kell számolnunk. Először tehát azokat a növényeket gyűjtöttük össze, amelyet biztonsággal adhatsz törpenyuszidnak korlátlan mennyiségben.

  • Fű: Fontos leszögezni, hogy „fű” nevű növény egyébként nem létezik, ez egy gyűjtőnév az egyszikűek családjába tartozó perjefélékre (hazánkban legelterjedtebb az angol perje, valamint a nyelvecske)
  • Pitypang: Levele, szára és virága is kiváló nassolni való a nyulak számára, azonban a kipattant (bolyhos) pitypangot már ne add oda kedvencednek!
  • Tyúkhúr: Minden kertben előforduló, gyorsan terjedő növény, amely segíti az epe- és veseműködést, sőt, kőoldó hatással bír. Antiszeptikus hatásai miatt légúti megbetegedéssel küzdő nyuszik számára ideális kiegészítő takarmány lehet apró, fehér virágaival együtt.
  • Rukkola: Érdekessége, hogy a száraz, napsütötte helyekről szedett rukkola erőteljesebb ízzel bír, mint árnyékos, hűvös helyről szedett társai. Hosszúkás, csipkézett leveléről, melyet enyhe piheszőr borít, valamint halványsárga virágáról könnyen felismerheted.
  • Endívia: Azon kevés salátafélék egyike, amely – jó helyről származva – kiváló takarmánya lehet egy törpenyúlnak. Ez a cikória néven is ismert, lándzsa formájú, kesernyés leveleiről ismert saláta az egészséges emberi étrendben is nagy szerepet játszik.
  • Kapor: Jellegzetes, erős illatáról, és ernyős virágzatáról nagyon egyszerű felismerni, aki készített, vagy evett már valaha házilag savanyított uborkát, biztosan azonnal felismeri.
  • Cickafarkfű: Vese- valamint húgyúti problémákkal küzdő nyuszinak kiváló étrendkiegészítő, ami többek között a törpenyúl emésztését is támogatja.
  • Málna- és szederlevél: A vad szeder, valamint az erdei szamóca levele ugyanúgy adható, mint az otthon termesztett. Ne ijesszen meg a szőrös-szúrós érzés, ezt a nyuszid evés közben nem fogja érzékelni, ugyanis a szájuk belseje hasonló szőrrel van ellátva a könnyű elfogyasztás érdekében. Ezen gyümölcsök levele a nyári limonádéd mellett a törpenyuszi étkezését is megízesíti.
  • Sárgarépa zöldje: Ezt akár otthon is termesztheted a kertedben, így mindkettőtök számára meglesz a napi betevő egy része. Fontos azonban megjegyeznünk, hogy a sárgarépa gyökere magas cukortartalma miatt – a népi hiedelmekkel ellentétben – nem ajánlott szereplője a nyúl étrendjének.
  • Zeller zöldje: A zellernek a zöldjét szabad csak korlátlan mennyiségben beépíteni a törpenyúl étrendjébe. A zeller szára is adható a nyúlnak, de más kategóriába tartozik.
Növény kisokos nyuszik számára – kerti gazoktól a gyógynövényekig
Mennyei finomságok már a kosárban.

Korlátozott mennyiségben adható növények

Vannak olyan növények, amelyek magas oxálsav tartalmuk miatt csak ritkán, kis mennyiségben adhatók, túlzásba vitt adagolásuk ugyanis vesekövet okozhat. Éppen ezért ezeket a növényeket veseproblémával diagnosztizált nyúl számára tilos adni!

  • Mángold/petrezselyem: Bár a nyuszik nagyon szeretik az erős illatát és ízét, oxálsav tartalma miatt inkább csak nasinak ajánlott.
  • Sóska és spenót: Nyersen fogyasztva kiváló vitamin- és ásványianyagforrás a nyulak számára, de maximum heti egyszer, és akkor is kis mennyiségben add.
  • Cékla zöldje: Vízhajtó hatással is bír, így, ha nasiként adod, minden esetben gondoskodj a víz megfelelő utánpótlásáról.
  • Koriander: Fehérje és C-vitamin tartalma elhízáshoz, valamint veseproblémákhoz vezethet, így csak kis mennyiségben javasolt a szénához keverni, hiszen erős illata ösztönzésül hathat.
  • Retek zöldje: Mértékletes fogyasztása serkenti a nyúl emésztését, étvágygerjesztő, valamint vesetisztító hatással bír, túlzásba vitt adagolása azonban megterheli a vesét.
  • Bükköny: A pillangósvirágúak családjába tartozik, és magas fehérjetartalommal bír, éppen ezért ritkán, és kis mennyiségben adagolható egy átlagos nyúl étrendben. Nagyobb mennyiségben elhízást, valamint vesekövet okozhat.
  • Lucerna: A bükkönyhöz hasonlóak az élettani hatásai, azonban annyiban különbözik tőle, hogy a nyusziknak kiskorukban (kb. 6-8 hónapos korig) kiváló tápanyagforrásként szolgál, utána viszont nem lesz szüksége arra a plusz kalciumra, amit a lucernából ki tud nyerni, így túladagolása veseelégtelenséghez vezethet.
Növény kisokos nyuszik számára – kerti gazoktól a gyógynövényekig
A fűszernövények is nagy kedvencek lehetnek

Fűszer- és gyógynövények

Ezeknek a növényeknek más-más élettani hatásuk van a törpenyúl emésztésére, egészségére nézve, így kis mennyiségben, jutalomként vagy a várt gyógyhatás miatt, orvosi kezelés mellett(!) adhatók.

  • Levendula: Nyugtató hatása miatt csak kis mennyiségben érdemes adni törpenyúlnak és házi nyuszinak egyaránt, ők ugyanis már kisebb túladagolástól is bódult állapotba kerülhetnek.
  • Lóhere (vörös vagy fehér here) és virága: Magas fehérjetartalma miatt nagy mennyiségben adva hamar a nyúl elhízásához vezethet, valamint függőséghez hasonló állapotot idéz elő, ami sokszor a szénázás rovására mehet.
  • Csalán: Erősen vízhajtó hatása megterheli a nyúl veséjét, azonban kis mennyiségben adva tisztítja azt a vérrel együtt, így méregtelenítő hatással bír. Magas ásványianyag-tartalma kis mennyiségben kiválóan hasznosul a törpenyúl szervezetében.
  • Kamilla: Gyulladáscsökkentő hatásáról ismert, azonban ezt nem szabad túlzásba vinni, hiszen mellette szárít is.
  • Zsálya: Jótékony hatásai közé sorolható a láz- és gyulladáscsökkentés, de hasmenés és légúti betegségek ellen is hasznos táplálékkiegészítő, jutalomfalat lehet egy nyuszi számára.
  • Oregánó: Gyomorgörcsök és emésztőrendszeri megbetegedések fájdalmának enyhítésére kiváló gyógynövény, azonban kis mértékben érdemes a nyúl étrendjéhez adagolni, időszakosan.
  • Bazsalikom: Felfúvódás és gyomorbántalmak ellen megfelelő orvosság lehet a friss, illatos bazsalikomlevél elfogyasztása.
  • Kerti zsázsa: Kiváló vitamin- és ásványianyag forrás egy törpenyúl számára, magas C-vitamin tartalma miatt azonban a nagy mennyiségben történő fogyasztása vesebántalmakhoz vezethet.
  • Koriander: Méregtelenítő hatása kis mennyiségben érvényesül a nyúl szervezetében: jó hatással van a vesék, a máj és a tüdő állapotára egyaránt, azonban nagy mennyiségben megterheli a kiválasztószerveket és a szívet.
  • Fekete nadálytő: Magas vitamintartalma mellett a fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásáról ismert – éppen ezért kis mennyiségben és ritkán szabad csak adni a nyuszinak.
  • Lándzsás útifű: Baktériumölő és nyálkaoldó hatásáról ismert, légzőszervi betegségekkel küzdő törpenyúl számára, kúraszerűen javasolt táplálékkiegészítő.
  • Turbolya: Erőteljes ánizs illatáról meg lehet ismerni, azonban, ha turbolyának néz ki, de büdös, semmiképp se add a nyuszidnak, az ugyanis foltos bürök lesz, ami mérgező a nyulak számára.
Növény kisokos nyuszik számára – kerti gazoktól a gyógynövényekig
Csipkerózsa

Virágok

Van néhány olyan virág, amelyeket jutalomfalatként, ösztönzőként bevethetsz, ha a nyuszid valamiért nem szénázna, vagy csak kedveskednél neki. Nagyon fontos, hogy ezeket mindig olyan helyről szedd, ahol semmiféle permetezés nem éri sem a virágot, sem a fát, amin esetleg terem. Ilyen virágok többek között a rózsaszirom (ide tartozik a bazsarózsa, valamint a csipkerózsa/vadrózsa is), az almavirág, a százszorszép, az ösztörűs veronika, a kis meténg, a körömvirág, a kerti izsóp, a vad árvácska, a bojtorján, valamint a hibiszkusz is.

Összegezve: Ha szereted a természet közelségét, szeretnél kikapcsolódni, sétálgatni ráadásul még kis kedvencednek is örömet okoznál akkor miért ülnél a négy fal között? Irány ki a szabadba, nézz a lábad elé és biztosan találsz valamit a fent említett növények közül. Ha azonban nem vagy kellően magabiztos a felismerésükben, vagy éppen nincs időd, akkor se búslakodj inkább válogass kedvedre a saját márkás DTR bunny gyógynövények, a Bunny Nature Botanicals és JR Farm faágai közül.

Fontos kiemelnünk, hogy semmilyen gyógynövény ad-hoc jellegű adása nem váltja ki a megfelelő, egzotikus állatorvos által felírt kezelést – csupán kiegészíti azt. Amennyiben beteg nyuszidnak szeretnél valamilyen gyógynövénnyel kedveskedni, mindenképp konzultálj előtte a diagnózist felállító állatorvossal!

Ha tetszett írásunk, iratkozz fel a cikkfigyelőre, így biztosan nem maradsz le a legújabb cikkeinkről sem.

Hasonló bejegyzések:

Milyen tartalmak érdekelnek leginkább?

Jelöld be az alábbi listában, hogy milyen kisálladot van és mi ennek megfelelően fogunk értesítést küldeni az új blogcikkeink megjelenéséről.

Ha többféle tartalom érdekel, akkor akár több négyzetet is bejelölhetsz.

Legújabbak: