Gondoltátok volna, hogy van olyan tulajdonság, amiben a tengerimalacok hasonlítanak az emberre? A C-vitamin szükséglet például ilyen: sem az ember, sem a tengerimalac nem lehet egészséges a kulcsfontosságú vitamin nélkül. Következő cikkünkben elmondjuk ennek okait, és azt is bemutatjuk, hogy miként juttathatjuk az állat szervezetébe az immunerősítőt.
Korábban bemutattuk, hogy a tengerimalac étrendet alapvetően néhány alapelv határozza meg, és attól eltérni a legtöbb esetben nem szerencsés. Fel kell azonban hívni arra a figyelmet, hogy a megszokott ételek mellett a malacnak néhány kiegészítőre és vitaminra is szüksége van ahhoz, hogy egészséges maradjon.
C-vitamin tengerimalacnak – Miért szükséges?
A fentebb említett vitaminok közül talán a legfontosabb a C-vitamin, amit kiemelten igényel az állat. Ennek az igénynek pedig elsősorban biológiai okai vannak: ahogy az emberé, úgy a tengerimalac szervezete sem tudja előállítani magának a C-vitamint, épp ezért ezt külsőleg, a táplálék segítségével kell bevinnünk, a hiánynak ugyanis komoly következményei lehetnek. Az állat fáradékonnyá válhat, ízületi fájdalmakkal küzdhet, meglazulhatnak a fogai, lassabb lehet a sebek gyógyulása, sőt akár súlyosabb esetekben vérzés is kialakulhat.
Ezt mindenképpen el kell kerülnünk, és persze fontos figyelni a megfelelő mennyiségre is. Általánosságban azt mondhatjuk, hogy a tengerimalacoknak 10-30 mg C-vitaminra van szüksége (kb. 1 mg C-vitamin 100 gramm testtömeghez számítva). Ez a mennyiség változhat, ha az állat élethelyzete speciális, például vemhes, szoptat vagy beteg.
Fontos figyelni a megfelelő mennyiség betartására, és nemcsak abban az értelemben, hogy ne adjunk neki túl keveset. Ha túl sokat adunk, szintén alakulhatnak ki olyan betegségek, mint a hasmenés, súlyosabb esetben akár a vesekő, de azért általánosságban ez számít ritkább problémának, gyakoribb, hogy a kis mennyiség okozza a bajt.
Tengerimalac vitamin – hogyan adagoljuk?
A C-vitamin tehát fontos malac étrend kiegészítő, de nemcsak a mennyiségre kell ügyelni, hanem az is lényeges, hogyan adagoljuk az állatnak a vitamint. Ebből a szempontból külön kell választani a nyári és a téli időszakot.
Nyáron ugyanis érvényesíthetjük azt az elvet, hogy minél több a természetes összetevő, annál jobb. Próbáljuk meg az állat C-vitamin szükségleteit természetes forrásokból fedezni. Érdemes gyermekláncfüvet (pitypangot), tyúkhúrt, lóherét, vadherét, pásztortáskát és egyéb zöldfélét adni az állatnak, de tanulmányozhatunk különböző gyógynövényeket is. Sőt, bár elsőre meglepetésként érhet minket, a sima fűben is sok C vitamin van, amit a malacok tudnak hasznosítani, épp ezért javallott mindennapi fogyasztása. A gyümölcsök közül szóba kerülhet például a narancs, alma és a kiwi, de ezeket csak kisebb mennyiségben érdemes adni a cukortartalom miatt.
Kiegészítőként alkalmazhatunk C-vitamin porokat vagy cseppeket. Ennek főleg télen lehet jelentősége, hiszen ilyenkor az elfogyasztott élelem vitamintartalma sokkal kisebb, ezért muszáj külső forrásokhoz nyúlni. Ezek adagolása kétféle módon történhet: ivóvízbe cseppentve vagy közvetlenül szájon át. Előbbi gyorsabb és kényelmesebb megoldás, viszont nem tudhatjuk pontosan, hogy az állat mennyit iszik meg belőle.
Illetve vannak olyan tápok is, amelyekben a szokottnál nagyobb mennyiségű C-vitamin van. Ezek használatának is meglehet a maga előnye, ugyanakkor fontos tudni, hogy a tárolás során a vitamin egy része lebomlik, illetve megint csak nehéz ellenőrizni, hogy az állat eleget eszik-e belőle, így a szakértők azt javasolják, hogy erre a megoldásra inkább kiegészítésként tekintsünk.
Milyen hibákat kerüljünk el?
A legfontosabb tudnivalók mellett érdemes felhívni a figyelmet néhány gyakori hibára. Az egyik legfontosabb, hogy ebben a témában is tartanunk kell magunkat a mértékletességhez. Ne támaszkdojunk csak egy megoldásra, álljon több lábon a C-vitamin pótlási stratégiánk!
És nagyon fontos, hogy rendszerben gondolkodjunk, tudjuk, hogy egy-egy döntésünk az állat egész étrendjére hatással van. Ne adjunk túl sok gyümölcsöt, mert súlyproblémái lehetnek a malacnak, és ne csak akkor cselekedjünk, ha már nagy a baj, mert a rendszertelenség nagy ellenfelünk lehet.
Összegezve tehát elmondhatjuk, hogy a C-vitamin megkerülhetetlen eleme az egészséges tengerimalac étrendnek. Ezzel együtt érdemes tájékozódni, meghallgatni a tanácsokat, hogy valóban tudjunk segíteni az állatnak.